Какво предприе РИОСВ - Бургас, след множеството граждански сигнали за незаконни сметища в града?
Чия е отговорността за почистването на незаконните сметища?
Според Закона за управление на отпадъците (ЗУО), кметът на съответния град е задължен да предотвратява изхвърлянето на отпадъци на неразрешени места и да организира почистването на съществуващите незаконни сметища. Но случва ли се това е Бургас и региона?
През последните месеци в града и областта бяха подадени над 200 граждански сигнала, във връзка с локализирането на повече от 300 сметища, бяха открити около 770 тона биологичен отпадък, чиито органични материали могат да бъдат заразни, токсични или вредни за околната среда и човешкото здраве!
И какво последва?
При получаване на граждански сигнали за незаконни сметища, общинската администрация е длъжна да извърши проверка и да предприеме необходимите мерки за почистване на замърсените терени.
В следствие на стотиците подадени граждански сигнали в Бургас и областта, РИОСВ – Бургас са изпратили писма до бургаската община и са започнали съвместни проверки за установяване на замърсяванията, посочени в сигналите.
Също така има и издадени предписания с крайна дата 03.03.2025г., за извършване на почистване на констатираните замърсени терени! Вече има и постъпили писма в Община Бургас за почистени такива, подадени като сигнал от гражданите на града! От институцията са преценили, че този срок е напълно реалистичен за справяне с големия обем отпадъци, каквато е и крайната цел на всички предприети действия до момента, в интерес на природата и обществото. След тази дата ще се извърши последващ контрол, за да се установи дали замърсяването е ликвидирано.
Отново призоваваме всички граждани на Бургас и областта да продължават да подават сигнали за незаконни сметища на: [email protected] и [email protected]
Нека заедно обединим своите усилия, защото всеки подаден сигнал към нас, спомага за поддържането на чиста и здравословна околна среда.
Коментари