Запознайте се с бургаската анаеробна инсталация.
Какво трябва да знаем, когато рециклираме хранителни и растителни отпадъци?
Знаете ли, че една трета от цялата произведена храна в света се изхвърля на сметищата? Това са около 1.3 милиарда тона храна годишно, която вместо да се използва, просто гние и замърсява околната среда.
Знаете ли, че когато хранителните отпадъци се разлагат на сметищата, те отделят метан – парников газ, който е 25 пъти по-мощен от въглеродния диоксид? Това допринася значително за глобалното затопляне и замърсяването на въздуха.
Знаете ли, че в Бургас вече разполагаме с модерна анаеробна инсталация, която преобразува тези органични отпадъци в полезен ресурс? Вместо да се превръщат в токсичен газ, вашите хранителни отпадъци могат да се трансформират в биогаз – чиста енергия за нашите домове и улици, както и в почвен тор, който обогатява земята.
Знаете ли, че можете да бъдете част от тази промяна? Всичко, което трябва да направите, е да изхвърляте хранителните си отпадъци в кафявите контейнери из града. Така ще помогнете не само за намаляване на отпадъците, но и за опазването на околната среда.
Всяка ваша обелка, всеки остатък от хляб има значение. Да направим Бургас по-чист, по-зелен и по-устойчив!
„Анаеробната инсталация разполага с капацитет за преработка на 30 000 тона отпадъци годишно. Когато тя влезе в експлоатация, това количество няма да се депонира в регионалната клетка и ще се предотврати нейното запълване. Регионалната клетка в момента се използва от 9 общини. Другата полза от инсталацията ще е намаляването на отделяния в атмосферата биогаз метан, който е парников. Така ще окажем положително въздействие за опазването на околната среда“, коментира още кметът Николов.
Инсталацията ще разполага с едни от най-съвременните уреди и системи за извършването на процесите по преработка на отпадъците. Тя ще функционира на принципа на естествен процес, при който разграждането на отпадъците се извършва от специални бактерии при пълна липсата на кислород. Вследствие на този процес ще се получава компост и метан, от който ще се произвежда електричество и топлинна енергия
Коментари